top of page

Tatlâne Franchise Sistemi: Temel Unsurlar...

Düşük Yatırım Maliyeti...

Tatlâne bayilik sisteminde yatırım maliyeti son derece düşüktür. Konsept gereği mutfak, baca vb. maliyet unsurları bulunmamaktadır. Tatlâne konsepti, ürünlerin evde tüketilmesine dayalı olarak ve minimum yatırım maliyetine göre tasarlanmıştır. 

Profesyonel ve Uzman Kadro...

Tatlâne franchise sistemi, sektörde uzmanlığını başarılarıyla kantılamış bir ekip tarafından yürütülmektedir. Ekibin önceliği, bayi adayının ilk temasından işletmenin para kazanır hale geldiği zamana kadar tüm desteğini en üst düzeyde bayiye sunmaktadır.

Yüksek Kazanç Oranı...

Tatlâne bayilik sisteminde kazanç oranı yüksektir. Bayiye maliyeti 100 TL olan ürünü bayi yaklaşık 200 TL'ye satarak %100 kâr elde edebilmeyi başarabilmektedir.  Yatırımcıyai diğer franchise sistemlerinin hemen hepsinden daha yüksek kâr marjı sunulabilmektedir.

Güçlü Marka Desteği...

Tatlâne merkez yönetiminin önceliği her hâl ve şartta, bayi kazancının tatminkâr düzeyde tutulmasıdır.  Bayiye bu kazancı sağlayabilmek ve sürdürülebilir kılmak için ise gereken tüm marka ve pazarlama çalışmaları en etkin şekilde yürütülmektedir.

Düşük Operasyon Giderleri...

Tatlâne sistemi, ürün hazırlama, pişirme, yerinde servis verme vb. gibi operasyonları yürütmez. Ürünler bayiye, satışa hazır şekilde sevk edilir. Tatlâne konsepti, evde tüketim modeline dayalıdır. Bu nedenle servis elemanına da ihtiyaç bulunmamaktadır.

Katkı Payı, Aidat vs. Olmadan...

Tatlâne merkezinin tek gelir kalemi, bayinin satın aldığı ürünlerdir. Bunun dışında "ciro payı", "reklam katılım bedeli", "aidat" vb. adlarla herhangi bir ödeme katiyen talep edilmemektedir. Bayinin kazanmadığı sistemin çökmeye mahkum olduğu bilinmektedir. 

Pazarda rekabet üstünlüğü...

Tatlâne, geleneksel şerbetli tatlı ve kaymak ürünlerinde son derece iddialıdır. Pazar rekabeti yoğun ve kâr marjları düşük olan ürünler yerine yoğun talep gören ve bulunurluğu düşük olan ürün grupları üretilerek müşteriye sunulmaktadır.

Üretimden Gelen Güç...

Tatlâne sistemi, 50 yılın üzerinde bir üretim deneyimine sahiptir. 40'a yakın çalışnla, en yüksek kalitedeki ürünleri kendi fabrikasında üretebilmektedir. Üretici firma olmanın getirmiş olduğu maliyet avantajları ise bayinin alış fiyatlarının düşük tutulmasını sağlamaktadır.

Tatlâne Franchise Sistemi: Açıklamalar

 • Tatlâne’nin bayilik sistemi, ‘kazan/kazan’ anlayışına dayanır. Kazançlı olmayacak ve ilerleyen zaman içerisinde bayiyi zor durumda bırakacak bir yatırım Tatlâne tarafından katiyen onaylanmaz. 

 • Başarısı, bayilerinin yüksek kazancıyla kanıtlanmış bir iş modeli ile çalışılmaktadır. Yatırım modelimizde yatırım maliyetleri düşük, kârlılık ve kazanç bir hayli yüksek, yatırımın geri dönüş süresi ise son derece kısadır.

 • ‘Cirodan pay’, ‘reklam ve pazarlama gider payı’, ‘katılım bedeli’, ‘aidat’ gibi isimler altında herhangi bir talep söz konusu değildir. Ayrıca, bayinin kazancını korumak amacıyla, işletme açılan bölge koruma altına alınarak yeni bayilik görüşmelerine kapatılır.

 • Tatlâne, 50 yıldan uzun bir süredir üretim deneyimine sahip köklü bir yapı üzerine inşa edilmiştir. Öte yandan Tatlâne markası, bayilik sistemi konusunda deneyimli profesyonellerce yaratılmıştır ve yönetilmektedir. Bu suretle Tatlâne bayiliğinin değeri gün geçtikçe ve hızlı bir şekilde yükselmektedir.

 • Tatlâne fabrikası HACCP sertifikasına sahiptir. 

 • Her yaşa ve damak tadına uygun muhteşem lezzetler üretilmektedir. Yeni ürünlerin ar-ge ve test aşamalarında bayilerin görüşleri alınmaktadır. Ürünlerde katkı maddesi ve glukoz şurubu katiyen kullanılmamaktadır.

 • Türkiye’nin dört bir yanındaki şubelere soğuk hava lojistiği ile mükemmel zamanlamaya dayanan dağıtım gerçekleştirilmektedir. Bu suretle de üstün lezzet, sağlık ve hijyenden asla taviz verilmemektedir.

 • Açılıştan sonra işletmenin hızlı bir şekilde kârlılık sağlayabilmesi amacıyla yerel dinamikler takip edilerek şubeye özel kampanya ve reklam desteği sunulmaktadır.

 • İlk temastan itibaren her aşamada tüm Tatlâne ailesi koşulsuz şartsız bayinin yanında yer almaktadır. Açılışta lokasyon seçim ekibi, mimari proje ve inşaat sürecinde tecrübeli mimari ekip, açılıştan sonra ise profesyonel eğitimciler ve yönetim danışmanlarından oluşan iş geliştirme ekibi, bayinin tüm sorunlarına çözüm üretmek üzere görevler üstlenmektedir.

 • Tatlâne, sistemle yönetilen bir yapıya sahiptir. Bu suretle de açılış sonrasında bayilerle paylaşılan ‘Organizasyon El Kitabı’ yol gösterici niteliktedir. Tatlâne çatısı altında tüm yönetim, destek ve karar alma süreçleri sistematik çerçevede yürütülür.  

 • Açılış sonrası danışmanlık hizmetleriyle bayilere pazarlama, yönetim, personel seçimi, satış gibi pek çok konuda yol gösterici eğitimler verilmektedir.

 • Tatlâne bayiliği için gıda sektöründe deneyim şartı gerekmemektedir. Ürünlerin tamamı, satışa hazır şekilde merkez fabrikada üretilip soğuk zincirle bayiye teslim edilmektedir. Bu suretle sistem, yatırımcının deneyim sahibi olmasına ya da bir "usta" istihdam edilmesine gereksinim bırakmamaktadır. Tatlâne, bayisine, kolay yönetilebilen, bireylere bağımlılığı olmayan ve operasyonel yükü azaltılmış bir sistem sunabilmektedir.

 • Merkez tarafından yetkilendirilmiş gizli müşteri ekipleri sürekli olarak denetlemeler yaparak kalite standardının düşmemesi yönünde rehber olacak raporlamalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar, bayilerin ürün ve hizmet kalitesinin teminatı niteliğindedir.

 • Tatlâne, inovasyona ve müşteri deneyimi yaklaşımına sürekli yatırım yaparak karşılaşılabilinecek ticari riskleri minimuma indirmektedir. Bu bakış açısıyla, rakiplerine nazaran anlamlı farklılıklar geliştirir ve rekabet üstünlüğü yaratır.

Tatlâne Franchise Sisteminin Ürün Stratejisi...

Tatlâne franchise sisteminde, toplum tarafından benimsenmiş geleneksel ürünlerin müşteriye sunulmasına gayret edilir. Müşterilerin kolay erişim sağlayamadığı, pazara yoğun olarak sunulamayan ürün gruplarına öncelik tanınır. Bu ürünlerin başlıcaları şunlardır: Ekmek Kadayıfı, Fıstıklı Ekmek Kadayıfı, Özel Süt Kaymağı, Peynir (Kemalpaşa) Tatlısı, Hayrabolu Tatlısı, Muhallebili Kadayıf, Saray Lokumu Tatlısı, Kıbrıs Tatlısı, Portakallı Revani, Peynir Helvası, Balbadem Tatlısı, Osmanlı Tulumbası.

Bunların yanı sıra yaz aylarına uygun ve soğuk tüketilen tatlılar da sezonda ürün portföyüne eklenecektir. Yaz ürünlerinin başında da Özel Kaymaklı Dondurma gelmektedir.

Tatlâne yönetimi, 6 ayda bir en az iki yeni ürünü portföyüne eklemeyi ve franchise bölgesinde gitmeyen bazı ürünleri de ürün listesinden çıkarmayı stratejik olarak planlamaktadır. Yeni ürünlerin neler olması gerektiği konusunda ise mutlak surette bayi görüşleri alınmaktadır. 

Tatlâne Franchise Sistemi: Sıkça Sorulan Sorular...

 • Ürünler mağazalara nasıl sevk edilmektedir?

Ürünler, PolarXP isimli bir soğuk zincir nakliye firmasının araçlarıyla sevk edilmektedir.

 • Ürünler ne kadar süre tazeliğini korumaktadır?

Ürünler +4 derecede 7 gün tazeliğini korumaktadır. Bununla birlikte müşteriye sunum, üretimden itibaren en fazla 48 saat içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

 • Gelen ürünleri pişirmem gerekecek mi?

Hayır. Ürünler satışa hazır şekilde mağazalara sevk edilmektedir.

 • Ürün iadesi mümkün olacak mıdır?

Tatlâne siteminde ürün yönetimi, ihtiyaç ve satılabilirliğe göre düzenlenmektedir. Bu nedenle, ürün iadesi kabul edilmemektedir.

 • İşletmemi kafe konseptinde açabilir miyim?

Evet mümkündür. İşetmenizi, yerinde servis, soğuk ve sıcak içecek servisleriyle kafe konseptine uygun hale getirebilirsiniz.

 • Lokasyon özellikleri nasıl olmalıdır?

Tatlâne mağazası için ideal lokasyon tipi «geleneksel çarşı» lokasyonudur. Bu seçimi yaparken  etrafta çeşitli başka dükkanların (züccaciye, fırın, unlu mamüller, kasap, manav, bakkal, market, kuruyemişçi, eczane, tatlıcı.vs.) olmasının büyük avantaj sağlayacağı unutulmamalıdır. Caddenin araç trafiğine açık olması sorun değildir, bununla birlikte kaldırımların yaya yoğunluğunun önemi bulunmaktadır. Dükkanın önünden dakikada en az 20 civarında insan geçmesi gerekmektedir.

 • Bu iş için kaç m2 dükkan gerekir?

Yerinde servise yönelik 3-4 masa ile birlikte oluşturulacak yapı için en az 40 m2 büyüklüğünde dükkana ihtiyaç bulunmaktadır. İdeal olanı ise 50-80 m2 arası dükkan büyüklüğüdür. 

 • İşletmemde kaç kişinin çalışması gerek?

Girişimci dahil toplam 2 kişi sistemi idare etmek için son derece yeterlidir. Öte yandan, kafe konsepti ağırlıklı bir yapıda, sunulacak hizmet çerçevesinde ek personele ihtiyaç duyulabilmektedir.

 • Bu işi kurmanın toplam maliyeti nedir? Mağaza kuruluşunun ödemesini nasıl yapacağım?

Marka bedeli dahil toplam yatırım maliyeti ortalama olarak 120.000 TL civarındadır. Bu tutar, dükkanın büyüklüğü, durumu ve sunulacak hizmetlerin niteliğine göre aşağı ya da yukarı yönde değişiklik gösterebilmektedir. 

 • İşi kurma maliyetine neler dahildir?

Tatlâne’nin mimari konsepti nettir. Bu konsept, yeni mağazalarda da hayata geçirilmektedir. Maliyeti oluşturan ana kalemler, vitrinli soğutucu dolap, dış cephe giydirmesi ve tabeladır. Bununla birlikte duvar ve tavandaki alçı işleri, yer seramikleri, aydınlatmalar, ses ve kamera sistemleri, depolama soğutucusu, terazi sistemi ve teşhir için kullanılan bakır tepsilikler de bu tutara dahildir.

 • Dükkan kirası ne civarda olmalıdır?

Etkin bir kazanç elde edebilmek için kiralanacak olan dükkanların kira bedellerinin 5.000 TL’den yüksek olmaması tercih edilmektedir. Ancak öte yandan, çok cazip bir lokasyonda bu tutarın yükselebileceği aşikardır.

 • Günlük / aylık ciro tutarım ne olacaktır?

İdeal lokasyonda günlük ortalama cironun 1.500 – 2.500 TL bandında olması beklenmektedir. Bu tutar,  lokasyonun niteliğine göre, sezonsal olarak ve haftanın farklı günlerinde dalgalanmalar gösterebilmektedir.

 • Mağazaya gelen ürünlerin bedelini nasıl ödememiz gerekir?

Mağazaya sevk edilen ürünlerin bedeli nakit olarak veya kredi kartıyla, sevkiyat haftasında tahsil edilmektedir.

 • Sarf malzemelerini (kutu, çanta, ıslak mendil vs.) nereden ve hangi koşullarla temin ediyoruz?

Sarf malzemeleri merkezi olarak temin edilmektedir. Sarf malzemeleri, mağazalara, alış fiyatından faturalandırılmaktadır ve katiyen bir kar elde edilmemektedir.

 • Açılışta «ürün yönetimi» ve «sistemin oturtulması» hususlarında destek oluyor musunuz?

Evet. Mağazanın açılışı öncesinde ve esnasında mutlak surette yerinde eğitim ve destek sunulmaktadır.

 • Siparişlerimi nasıl oluşturacağım?

Bayiler, ürün siparişlerini kendileri oluşturabileceği gibi, terazi raporlarından elde edilen verilerle Tatlâne merkezi ekibi tarafından oluşturulması da mümkündür.

 • Başka hangi hususlarda desteğinizi sunacaksınız?

Finansal takip, envanter takibi, sosyal medya çalışmaları ve reklamları, açılış işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve zaman / para kaybını önleyecek rehberlik hizmetleri konularında merkezden destek sunulmaktadır.

 • Envanter takibimi nasıl yapacağım? Açık verip vermediğimi nasıl anlayacağım?

Envanter takibi, günlük terazi raporlarının takibiyle mümkün olabilmektedir. Mağazalarda, stoka ürün girişi sağlıklı bir şekilde yapıldığında anlık stok durumunu verebilen bir sistem kurulmaktadır. Terazi raporu, günlük satış raporunu da verebilmektedir. Bu suretle kasa hareketiyle terazi raporunun karşılaştırılmasıyla açık verilip verilmediği de belirlenmektedir.

 • Ürün tedariki aşamasında fabrikanın siparişimizi yetiştirememe durumu olabilir mi?

Fabrikada 50'ye yakın çalışan istihdam edilmektedir ve üretim kapasitesi tonaja dayalıdır. Bu nedenle de siparişin yetiştirilememesi gibi bir sorun çıkma ihtimali bulunmaktadır.

 • Etrafta çok sayıda baklavacı, künefeci vs. var. Onlarla rekabet edebilecek miyiz?

Ülkemizde satışı yaygın olan tatlı türlerinin başında baklava ve künefe gelmektedir. Anılan bu ürünler, farklı fiyat düzeylerinde ve çok farklı kalitelerde müşterilere sunulmaktadır. Ancak bir yandan da bu ürünler çerçevesinde yoğun bir rekabet söz konusudur. Oysa ki Tatlâne ürünleri, piyasada kolaylıkla bulunamayan türde (fıstıklı ekmek kadayıfı, peynir helvası, balbadem gibi…) ürünlerdir. Bu koşullar altında, baklavacı veya künefecilerin doğrudan zorlayıcı bir rekabet ortamı oluşturmadığı rahatlıkla söylenebilir.

 • Ürünlerde glikoz, mısır şurubu vs. kullanılıyor mu?

Ürünlerimizin hiçbirinde glikoz ya da mısır şurubu gibi yapay tatlandırıcılar kullanılmamaktadır. Bu konuda son derece yüksek bir hassasiyeti bulunan Tatlâne, ne bugün ne de gelecekte, maliyet baskısı ya da herhangi bir başka sebeple, bu tür tatlandırıcılar kullanmayacağını açıkça beyan ve taahhüt etmektedir.

 • Yeni ürünler gelecek mi yoksa hep aynı ürünleri mi satacağız?

Tatlâne ürün portföyü son derece dinamiktir. Fabrikada sürekli ürün ar-ge’si yapılmaktadır yeni ürünler, yeni lezzetler belirli aralıklarla ürün portföyüne dahil edilecektir. Satışı düşük ürünler zaman içerisinde elimine edilecektir. Tüm bu yeni ürün geliştirme süreçlerinde bayilerin de görüşleri doğruda alınmaktadır.

 • İşletmemde, Tatlâne dışındaki tedarikçilerden farklı ürünler alıp satabilmem mümkün müdür?

Tatlâne, marka standartlarını tanımlamış durumdadır. Bu nedenle, hiçbir bayinin, belirlenmiş olanlar dışında ürün alıp satması kabul edilememektedir. Bununla birlikte, bayilerin bu yöndeki talepleri yerel düzeyde değerlendirilmekte ve gerekirse bu konuda yazılı izin verilmektedir. Bir bayinin, Tatlâne sisteminde olmayan belirli bir ürünü alıp satabilmesi, ancak ve ancak marka sahibinin yazılı izniyle mümkün olabilmektedir.

 • Bölge koruması sağlıyor musunuz? Kapsamı nedir?

Tatlâne sisteminde bayilere bölge koruması sağlanmaktadır. Bölge korumanın kapsamı şu şekildedir: Bayinin ticari hacmini azaltacak şekilde ve satışlarını etkileyecek uzaklıkta başka bir bayilik verilemez. Ancak öte yandan, yazılı bir anlaşma olmadığı sürece, bayinin mağazasını açmış olduğu bir lokasyon, semt, mahalle, ilçe, il ya da iller grubunda, yukarıda anıldığı gibi bir bölge koruma söz konusu değildir. 

bottom of page